Інше
Сайт UT0NN для
радіоаматорів Вінниччини
Хто першим на Вінниччині
запрацював у режимі DIGITAL?

   Як відомо, першим радіоаматором, який запрацював в режимі CW, на території Вінниччини зокрема та України загалом, був Сергій Жидковський. У режимі SSB першим став Володимир Шачков ( UT7NO, UT5JD, SK), дивитися тут. А хто першим на Вінниччині запрацював у цифровому режимі (DIGITAL)?
    RTTY є історично першим з цифрових видів зв'язку (DIGITAL), що використовуються радіоаматорами і являє собою буквопечатаючий радіотелеграф (радіотелетайп). Однак, незважаючи на використання радіоаматорського телетайпа більше 50 років і появою в останні роки найбільш сучасних видів цифрового зв'язку, він залишається популярним і на сьогоднішній день. Самі престижні змагання цифровими видами зв'язку (CQ WW DX Contest, CQ WW WPX Contest) проводяться в режимі  RTTY.  Правда, в перші роки освоєння RTTY про його велику популярність говорити не доводилося, оскільки спочатку для роботи використовувалися громіздкі механічні телеграфні апарати. З появою персональних комп'ютерів і створенням спеціальних модемів, RTTY як би заново народився і отримав новий підйом. В даний час апаратні засоби для роботи RTTY обладнати стало значно легше. Цього можна досягти з використанням звукової карти персонального комп'ютера. Робота даним видом зв'язку можлива з будь-яким SSB-трансівером, тобто не тільки промислового виготовлення, але і саморобним.
    І першим, хто почав працювати в режимі RTTY та став першим "цифровиком" області - це Анатолій Явний ( UT4NA, ex. RB5NA, UB5NAE).
     А у 2017 році Анатолій Явний яскраво "повернувся" в цифрові види зв'язку та  долучився до "Олімпу" в Першостях УКК 2017 (згадати тут).

    73! Василь, UT0NN




Спогади про роботу в телетайпному режимі
на колективній радіостанції UB4NWR (ex UK5NAR)


    У 1978 році одна військова частина "презентувала" колективній радіостанції заводу "Термінал" радіоприймач Р-154-2М і стрічковий телетайпний апарат СТ-35. З"явилась можливість реалізувати давню мрію і попрацювати новим видом модуляції -  RTTY.
    Оскільки на той час існуючі дозволи не передбачали такого виду модуляції, то прийшлося по клопотанню обласного радіоклубу ДОСААФ і його начальника О.Сипцова оформляти спеціальний дозвіл. До тієї пори працювали тільки на прийом.
    В якості декодера телетайпного сигналу використовувався 4-й блок приймача Р-154-2М. Синал на приймач частотою 500 кгц заводився із трансивера UW3DI (друга п.ч.), таким чином з"являлась можливість працювати на всіх діапазонах. На передачу працював трансивер, в якому реалізувалась частотна маніпуляція сигналом телетайпного апарату.
    Було цікаво працювати з іноземними станціями, яких було досить багато. Особливо було цікаво працювати з роботом DL1WX, який працював без оператора і дозволяв через своє меню виконувати різні функції.
    Станцій із СРСР було дуже мало. Активістами RTTY на станції були І.Скрипник UT4NF, В.Побережник (SK), В.Кудряшов.

    А.Явний  UT4NA (ex RB5NA, UB5NAE)
    (Начальник колективної радіостанції заводу "Термінал" в 1976-1986 р.)
І.Скрипник UT4NF на радіостанції:




























Вибірка з апаратного журналу радіостанції UB4NWR:




































Дозвола Анатолія Явного:


Вибірка з апаратного журналу радіостанції UB4NWR:




































Дозвола Анатолія Явного:


Дозвола Анатолія Явного:


__________________________________________________________________________
Клопотання та деякі QSO RTTY Віктора Харитончука (UT4NW):